Celem zadania jest rozwój Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA w obszarach Kształcenie, Nauka i Komercjalizacja, tak aby dzięki przenikaniu się swoich potencjałów, Uczelnie stowarzyszone w Sieci stały się konkurencyjne na rynku krajowym i międzynarodowym oraz znacząco wpływały na podniesienie jakości życia społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polski Wschodniej.
Działając w poczuciu odpowiedzialności za dalszy rozwój systemu szkolnictwa wyższego, świadome koherencji wszystkich poziomów edukacji, służąc rozwojowi nauki oraz dbając o jakość życia społeczeństwa, w dniu 06 grudnia 2021 r. Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska oraz Politechnika Białostocka powołały Politechniczną Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Realizacja projektu o tym tytule w latach 2022-2025 przyniosła, w naszej ocenie, znaczące wyniki w każdym w trzech wymienionych wyżej obszarów działań, przyczyniając się do budowy silnych zespołów badawczych i podniesienia poziomu badań naukowych w Uczelniach partnerskich, integracji Uczelni z systemem szkolnictwa na poziomie ponadpodstawowym oraz przedsiębiorstwami i instytucjami otoczenia biznesu, jak również do istotnego zwiększenia rozpoznawalności marki Uczelni partnerskich. Politechniczna Sieć VIA CARPATIA w II edycji będzie kontynuować
i rozwijać wspólne przedsięwzięcia, służące realizacji trzech głównych obszarów działalności współczesnej uczelni:
- kształcenia,
- działalności naukowo-badawczej,
- zacieśniania wzajemnych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
w celu uzyskania efektu synergii połączonych potencjałów uczelni technicznych.
Politechniczna Sieć VIA CARPATIA, powołana przez trzy uczelnie techniczne Polski wschodniej, ma charakter otwarty. Mogą do niej dołączyć kolejne uczelnie, instytuty badawcze i inne instytucje prowadzące działalność naukowo-badawczą, którym przyświeca ten sam cel: zbudowanie rozpoznawalnego ośrodka kształcenia, nauki i komercjalizacji, zdolnego konkurować z najlepszymi w świecie i społecznie odpowiedzianego za rozwój regionów, w których funkcjonuje.
Inicjując powstanie Sieci, władze Politechnik, w ścisłej współpracy z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, przygotowały strategię jej rozwoju, skupiając się na wsparciu trzech wspomnianych wcześniej obszarów. Ustalono, że kluczowe w ciągu najbliższych pięciu lat będzie kontynuowanie i rozwijanie działań, które wzmocnią wspólny potencjał uczelni technicznych z potrzebami regionów VIA CARPATII. O tym, że są one duże, nie trzeba przekonywać – sformułowanie Polska Wschodnia jest, niestety, nadal używane w kontekście pejoratywnym, kojarzącym się z regionami słabo rozwiniętymi, skupionymi na rolnictwie, niezaawansowanymi technologicznie, gdzie edukacja jest prowadzona na stosunkowo niskim poziomie.